F.A.Q.

Category: SEO

Wykonanie strony internetowej jest pierwszym krokiem do zaprezentowania swojej oferty w Internecie. Daje też szansę wejścia na nowe rynki.

Nowo powstała strona wymaga modernizacji. Często zdarza się, że trzeba coś poprawić. Przysłowiowy „znajomy”, który wykonuje pracę „po kosztach” na tym etapie często się wycofuje: nie ma czasu, nie odbiera telefonów, itp. Oddaje stronę niedokończoną, a później, gdy pojawiają się problemy, znika. Dzieje się tak dlatego, że po prostu nie opłaca mu się dalej pracować nad tym zleceniem. Bezpieczniej jest zlecić wykonanie strony www firmie, zajmującej się ich tworzeniem, ponieważ one supportują swoje rozwiązania. Poza tym umowa zawierana pomiędzy agencją a zleceniodawcą gwarantuje, że oddany produkt musi być w stu procentach sprawny i dokończony. Wraz ze stroną otrzymujesz też przynajmniej roczną gwarancję na naprawę.

Strona internetowa powinna być dostosowana do celu, jaki jej stawiamy. Musimy najpierw odpowiedzieć sobie na pytanie: czego oczekujemy od strony? Czy ma realizować cel sprzedażowy, informacyjny czy angażować do działania? Z punktu widzenia odbiorcy ważna jest także jej stylistyka. Powinna być nowoczesna, estetyczna i poprawna pod względem merytorycznym.

 1. Cena strony zależy od tego, czy wykonana będzie z gotowego szablonu, czy napisana od podstaw.
 2. Uzależniona jest także od ilości i rodzaju funkcjonalności, jakie w niej będą zawarte. Im jest ich więcej i im bardziej są skomplikowane, tym strona będzie więcej kosztować.
 3. Koszt strony uzależniony jest także od sposobu realizacji danej funkcjonalności – im bardziej jest ona wygodna i zautomatyzowana, tym wycena jest droższa. Np., wyszukiwarkę na stronie można wykonać na przynajmniej dwa sposoby: powiedzmy, że w wersji podstawowej rola tej funkcjonalności ograniczy się tylko do wyszukiwania konkretnych zapytań, a jej bardziej rozbudowana wersja będzie sama podpowiadać słowa, które użytkownik chce wyszukać. Obie wyglądają na pierwszy rzut oka tak samo.

Czas, w jakim powstanie strona, zależy w dużej mierze od współpracy między firmą a klientem oraz stopnia skomplikowania projektu. U nas proces tworzenia strony trwa przeważnie ok dwóch – trzech tygodni. Ale są oczywiście wyjątki. Istnieje też możliwość podziału pracy na etapy.

Od jakiegoś czasu spotykam się ze stwierdzeniem „strony w wix same sie wypozycjonuja bo są świetnie napisane”. Nie będę wnikał w jakość kodu wix. Strona wykonana poprzez wix wymaga takich samych prac polegających na optymalizacji i pozostałych działań pozycjonerskich jak każda inna. Ponadto samo stworzenie strony w wix nie indeksuje jej w zasobach Google jak niektórzy sądzą. Tak więc zachęcam do działań pozycjonerskich jak dla każdej innej strony.

Portale społecznościowe to obecnie must have. Nic nie wskazuje na to, by miało się to zmienić. Wbrew pozorom ważne jest dostosowanie kanału przekazu do profilu marki. Na Facebooku może promować się niemal każda firma, ale już pinteresta czy Instagrama polecamy markom zajmującym sie tworzeniem, tj. sklepom odzieżowym, projektantom mody, architektom, galeriom sztuki, fotogarfom, restauracjom… Czyli tym, którzy mogą pochwalić się pięknymi zdjęciami i aranżacjami, których produkty można zobaczyć.

 • Publikować systematycznie.
 • Dodawać wartościowe z punktu widzenia klienta wpisy.
 • Dołączać do nich atrakcyjne grafiki, filmiki etc.
 • Tworzyć spójny i jasny przekaz.
 • Organizować ciekawe konkursy.
 • Dbać o relacje z fanami.

Sposób pozyskania fanów jest stricte uzależniony od celów i profilu firmy. Można zaprosić obecnych klientów i mieć nadzieję, że nasz fanpage wirusowo zyska popularność. Warto zainwestować w płatną kampanię Ads na Facebooku, która dotrze do nowej grupy, stanowiącej nasz target.

Obecność marki na Facebooku daje drugie życie firmie. Pozwala jej:

 • wykorzystać nowe medium w promocji,
 • dotrzeć do szerszej grupy odbiorców,
 • kreować pozytywny, ekspercki wizerunek marki i pracodawcy,
 • wyjść na przeciw klientom,
 • nawiązywać i podtrzymywać kontakty z klientami,
 • sprzedawać produkty/ usługi.

Reklamę na Facebooku można już stworzyć za 2 zł. Nie ma to oczywiście praktycznego przełożenia daje jednak pogląd na podejście do reklamy, i opowiedz na pytanie jaka jest minimalna kwota. Rozsądnie zadać sobie pytanie jaka jest optymalna kwota która zapewni efekty. Sugerujemy kwotę minimum  1000-1500zł.

Nie ma jednej dobrej odpowiedzi na to pytanie. Dobrze jest, jeśli pojawiają się one w miarę systematycznie, ponieważ wyrabiają nawyk odwiedzanie strony wśród fanów. Ale my wychodzimy z założenia, że lepiej publikować tylko wtedy, kiedy mamy coś do powiedzenia. Szanujmy naszych fanów – nie twórzmy SPAM-u!

Żeby efekty były stabilne, nie wolno zaprzestać działań pozycjonerskich. Po pierwsze: bardzo ważne jest, by strona non stop się rozwijała i ulepszała, a po drugie: konkurencja nie śpi. Każda firma, której zależy na podbicie krajowego czy światowego rynku, chce plasować się w pierwszej 10 Google. Algorytmy wyszukiwarki stale monitorują strony, dodają nowe, zmieniają swoje wytyczne. Dlatego pozycje stron internetowych wciąż ulegają rotacjom. Aby zapewnić witrynie stabilne miejsce w top 10 Google, trzeba stale zabiegać o to, by wzrastała jej wartość merytoryczna, popularność i była jak najbardziej przyjazna dla użytkowników i robotów Google.

Efekty pozycjonowania są w dużej mierze uzależnione od konkurencyjności słów kluczowych. Zazwyczaj pierwszych sukcesów należy się spodziewać po upływie 2-3 miesięcy.

Opłaca się działanie które powoduję osiągniecie postawionego celu. Dla przykładu jeżeli naszym celem jest szybka reklama opłacalne będzie działanie Google Ads i Facebook Ads. Jeżeli naszym celem jest stabilne opanowanie 1-10 to konsekwentnie warto inwestować w SEO.

Najbardziej optymalne działanie to takie które łączy ze sobą kilka możliwych kanałów kampanii. Warto być tam gdzie są nasi potencjalni klienci.

Remarketing jest dość subtelnym sposobem przypominania o ofercie tylko tym osobom, które wcześniej się nią zainteresowały. Dlatego uważamy, że nie jest to nachalna promocja, a raczej skuteczna. Działa na zasadzie przypomnienia, przyciąga wzrok pięknym banerem i zachęcającym sloganem.

Remarketing jest rodzajem kampanii prowadzonej w ramach reklamy banerowej Google AdWords. Cechuje się powtarzaniem przekazu promocyjnego użytkownikom, którzy odwiedzili stronę internetową firmy/produktu czy dostrzegawszy reklamę na dowolnej witrynie internetowej (np. onet.pl, wp.pl. allegro), kliknęli w nią. Takie rozwiązanie pozwala wyróżnić się wśród konkurencji oraz skutecznie docierać do potencjalnych klientów. Pozwala także na wzrost sprzedaży produktów i usług.

Bezpośrednio Adwords nie ma wpływu na wyniki pozycjonowania organicznego. Pośrednio jak najbardziej, gdyż zwiększa ruch na stronie, użytkownicy pozostają na stronie określona ilość czasu co może mieć już wpływ na algorytm Google. Przy źle skonstruowanej kampanii może mieć to ujemny wpływ gdyż współczynnik odrzuceń może być bardzo wysoki.

 • dobór odpowiednich słów kluczowych
 • określenie najlepszego okresu w jakim kampania największe szanse
 • odpowiedni title
 • opis reklamy zachęcający do kliknięcia

Prowadzenie skutecznej kampanii Facebook wymaga analizy  działań użytkowników zarówno na portalu jak również na stronach docelowych których dotyczy reklama. Warto zlecić kampanie Facebook agencji która ma doświadczenie w tym zakresie.

Prowadzenie skutecznej kampanii Adwords wymaga ciągłej opieki. Każdy może sam stworzyć kampanie jednak tylko sprawne działanie wyspecjalizowanego zespołu pozwala na zwiększenie konwersji przy zachowaniu jak najniższych stawek za kliknięcie. Dodatkowo specjalna integracja z systemem Google analityc pozwala na dostosowanie wyświetlania reklamy w najdogodniejszych warunkach.

Prowadzenie kampanii to również ciągłe raportowanie i analizowanie wyników. Agencja prowadząc wiele kampanii posiada wiedzę empiryczną która pozwala na poprawnej analizę i interpretację raportów.

Optymalizacja witryny internetowej opiera się na szeregu czynności które sprawiają ze spełnia ona wytyczne Google dla stron internetowych. W ramach optymalizacji sprawdzane są m.in:

 • czas otwierania strony
 • jakość tytułu, descryption strony
 • semantyka nagłówków na podstronach (H1;H2;H3)
 • jakość contentu na stronie
Category: SEO